Naukowcy Badają Konopie Jako Potencjalny Sposób Zapobiegania COVID-19

Dwoje kanadyjskich naukowców uważa, że specjalna odmiana konopi może być potencjalnie cennym narzędziem w walce z COVID-19.

Naukowcy, Olga i Igor Kovalchuck podobno od lat opracowują i testują nowy szczep konopi indyjskich w celu stworzenia odmiany, która pomoże zwalczać raka i stany zapalne. Kiedy wybuchła pandemia, duet zaczął koncentrować swoje wysiłki na tym, jak szczep może zostać wykorzystany do walki z COVID-19.

 

Praca duetu została opublikowana w kwietniowym numerze internetowego czasopisma medycznego Preprints.

Podobnie jak inne patogeny układu oddechowego, SARS-CoV2 jest przenoszony przez kropelki z dróg oddechowych, co może powodować rozprzestrzenianie się przez powietrze i kontakt. Wykorzystuje wnikanie do organizmu człowieka za pośrednictwem receptora poprzez enzym konwertujący angiotensynę II (ACE2), który jest wyrażany w tkance płucnej, jak również w błonie śluzowej jamy ustnej i nosa, nerkach, jądrach i przewodzie pokarmowym ”- czytamy w artykule. „Modulacja poziomów ACE2 w tych tkankach bramy może okazać się wiarygodną strategią zmniejszania podatności na choroby”.

Po przyjrzeniu się badaniom przeprowadzonym nad konopiami indyjskimi i COVID przez innych naukowców, byli w stanie ustalić, że konopie indyjskie, w szczególności szczególny szczep, mogą potencjalnie blokować COVID-19 przed wnikaniem do organizmu człowieka.

Wszystko sprowadza się do receptorów ACE2 naszego organizmu, które działają jak drzwi do naszego organizmu dla wirusa. W przypadku pracy Kowalczuka marihuana byłaużywana do obniżenia poziomu ekspresji genów ACE2, zasadniczo tymczasowo zamykając drzwi dla wirusa.

Poza tym możliwe jest również, że szczep ten może być użyty do zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa, gdy już dostał się do czyjegoś organizmu.

Cannabis sativa, szczególnie bogata w przeciwzapalny kannabinoid (CBD), została zaproponowana do modulowania ekspresji genów i stanu zapalnego oraz posiada właściwości przeciwnowotworowe i przeciwzapalne” – czytamy w badaniu. „Pracując na podstawie licencji badawczej Health Canada, opracowaliśmy ponad 800 nowych linii i ekstraktów Cannabis sativa i postawiliśmy hipotezę, że ekstrakty Cannabis sativa o wysokiej zawartości CBD mogą być używane do modulowania ekspresji ACE2 w tkankach docelowych COVID-19”.

W tej chwili jest to raczej teoria niż potwierdzony fakt; jednak daje nadzieję na przyszłość. Jeśli uda im się udowodnić ten fakt, następnym krokiem będzie wyprodukowanie udanego szczepu w formacie medycznym, który można wykorzystać do zapobiegania i leczenia w medycynie. To znaczy, że prawdopodobnie nie będziesz kupować losowego jointa w lokalnej aptece, który zapobiegnie wirusowi.

Para szybko zwraca również uwagę, że nie każda odmiana marihuany będzie miała na ciebie taki sam wpływ. Chociaż możliwe jest, że będą w stanie znaleźć szczep, który może pomóc w zapobieganiu lub leczeniu COVID-19, istnieją również szczepy, które mogą potencjalnie pogorszyć sytuację. Nie ma jednego rozwiązania dla wszystkich.

Chociaż nasze najskuteczniejsze ekstrakty wymagają dalszej weryfikacji na dużą skalę, nasze badanie ma kluczowe znaczenie dla przyszłej analizy wpływu medycznej marihuany na COVID-19. Ekstrakty z naszych najbardziej udanych i nowatorskich linii Cannabis Sativa o wysokiej zawartości CBD, oczekujące na dalsze badania, mogą stać się użytecznym i bezpiecznym dodatkiem do leczenia COVID-19 jako terapii wspomagającej ”- czytamy w badaniu. „Można je wykorzystać do opracowania łatwych w użyciu środków profilaktycznych w postaci produktów do płukania ust i płukania gardła, zarówno do użytku klinicznego, jak i domowego. Takie produkty powinny być przebadane pod kątem możliwości zmniejszania wnikania wirusów przez błonę śluzową jamy ustnej. Biorąc pod uwagę obecną tragiczną i szybko zmieniającą się sytuację epidemiologiczną, należy rozważyć każdą możliwą okazję terapeutyczną i drogę ”.